Games Logo NatWest Island Games - Gotland 2017

Menu

Schedule

Daily Schedules
Sport Schedules
Event Schedules
Venue Schedules
Other Information

Schedule For: Friday 30th June 2017

Events
Event Heat Time
Closing Ceremony 19:00 - 02:00
Badminton
Event Heat Time Comment
Men's Singles Bronze medal match 10:00 Bronze medal match - Alexander Hutchings vs Bartal Poulsen
Men's Singles Final 10:30 Mark Constable vs Jordan Trebert
Women's Singles Bronze medal match 11:00 Bronze medal match - Rannvá Djurhuus Carlsson vs Chloe Le Tissier
Women's Singles Final 11:30 Sara Lindskov Jacobsen vs Jessica Li
Men's Doubles Bronze medal match 12:00 Bronze medal match - Bignell M - Hutchings A vs Eriksson B - Söderström D
Men's Doubles Final 12:30 Madsen B - Nielsen J vs Navarro Comes A - Navarro Comes E
Women's Doubles Bronze medal match 13:00 Bronze medal match - Johnson E - Le Tissier C vs Fitzgerald M - Trebert E
Women's Doubles Final 13:30 Clague K - Li J vs Gate C - Olsson Meimermondt V
Mixed Doubles Bronze medal match 14:00 Bronze medal match - Eriksson B - Gate C vs Eysturoy N - Djurhuus Carlsson R
Mixed Doubles Final 14:30 Trebert J - Le Tissier C vs Svejstrup O - Johnson E
Basketball
Event Heat Time Comment
Women's Basketball Finals 09:00 Bronze Medal Match - Guernsey vs Cayman Islands
Men's Basketball Medal Matches 11:15 Bronze Medal Match - Saaremaa vs Guernsey
Women's Basketball Finals 13:30 Final - Gotland vs Menorca
Men's Basketball Medal Matches 15:45 Final - Cayman Islands vs Gibraltar
Cycling
Event Heat Time Comment
Women's Individual Town Centre Criterium Final 09:30 - 10:30 The Mills
Women's Team Town Centre Criterium Final 09:30 - 10:30 The Mills
Men's Individual Town Centre Criterium Final 11:30 - 13:00 The Mills
Men's Team Town Centre Criterium Final 11:30 - 13:00 The Mills
Visby
Football
Event Heat Time VenueComment
Women's Football Medal Matches 10:00 Visborgsvallen Bronze Medal Match - Jersey vs Isle of Wight
Women's Football Medal Matches 10:30 Gutavallen Gold Medal Match - Gotland vs Isle of Man
Men's Football Medal Matches 12:30 Väskinde Bronze Medal Match - Menorca vs Guernsey
Men's Football Medal Matches 13:00 Gutavallen Gold Medal Match - Greenland vs Isle of Man
Golf
Event Heat Time Comment
Men’s Individual Final 07:00 Round 4
Ladies Individual Final 07:00 Round 4
Men's Team Event Final 07:00 Round 4
Ladies' Team Event Final 07:00 Round 4
Visby GK
Table Tennis
Event Heat Time Comment
Women's Doubles Semi-Finals 09:00 Semi-Finals - Carlsson E - Schwartz E vs Nielsen H - Jensen D
Women's Doubles Semi-Finals 09:00 Semi-Finals - Olofsson L - Ahlgren A vs Casey C - Kershaw D
Women's Doubles Semi-Finals 09:00 Semi-Finals
Men's Doubles Semi-Finals 09:30 Semi-Finals - Nielsen I - Nielsen A vs Band J - Wykes J
Men's Doubles Semi-Finals 09:30 Semi-Finals - Ahlgren N - Hedbom M vs Dodd G - Stacey J
Men's Doubles Semi-Finals 09:30 Semi-Finals
Women's Singles Semi-Finals 10:00 Semi-Finals
Women's Singles Semi-Finals 10:00 Semi-Finals - Marina Donner vs Dawn Morgan
Women's Singles Semi-Finals 10:00 Semi-Finals - Henrietta Nielsen vs Evelina Carlsson
Men's Singles Semi-Finals 11:00 Semi-Finals - Björn Axelsson vs Garry Dodd
Men's Singles Semi-Finals 11:00 Semi-Finals - Nisse Lundberg vs Ivik Nielsen
Men's Singles Semi-Finals 11:00 Semi-Finals
Women's Doubles Final 12:00 Final
Women's Doubles Final 12:00 Final - Nielsen H - Jensen D vs Olofsson L - Ahlgren A
Men's Doubles Final 12:30 Final - Nielsen I - Nielsen A vs Dodd G - Stacey J
Men's Doubles Final 12:30 Final
Women's Singles Final 14:00 Final
Women's Singles Final 14:00 Final - Marina Donner vs Henrietta Nielsen
Men's Singles Final 15:00 Final - Björn Axelsson vs Ivik Nielsen
Men's Singles Final 15:00 Final
Tennis
Event Heat Time Comment
Women's Singles Final 09:00 Gemma Negre-Sánchez vs Laura Feely
Women's Singles Plate Final 09:00 Antonija Sokic vs Pauline Nordlund
Men's Singles Final 10:30 Patrick Ogier vs Stuart Parker
Women's Doubles Final 12:00 Faragher K - Feely L vs Forrest N - Hurst E
Women's Doubles Plate Final 12:00 Edwards R - Sokic A vs Harris K - Snidal E
Men's Doubles Final 13:30 Manders G - Thomas D vs Parker S - Watkins M
Mixed Doubles Plate Final 13:30 Alberti Fuster M - Negre-Sánchez G vs Valverde J - Bengtsson Cerne S
Men's Doubles Plate Final 15:00 Matthews R - Wilmott-Stanton H vs Coll Llopis J - Riera Pons D
Mixed Doubles Final 15:00 West R - Dyer J vs Arho-Havrén A - Havrén T
Volleyball
Event Heat Time Comment
Women's Volleyball Bronze match 09:00 Bronze Medal Match - Åland vs Menorca
Men's Volleyball Bronze medal match 11:00 Bronze Medal Match - Gotland vs Faroe Islands
Men's Volleyball Final 13:00 Gold medal match - Saaremaa vs Åland
Women's Volleyball Final 15:00 Gold medal match - Hitra vs Saaremaa

Follow us:
Info Twitter Facebook
Site Provided By:
Exis Logo
Site Hosted By:
wi-manx logo