Games Logo NatWest Island Games - Gotland 2017

Menu

Schedule

Daily Schedules
Sport Schedules
Event Schedules
Venue Schedules
Other Information

Schedule For: Thursday 29th June 2017

Events
Event Heat Time Info
Games Street 16:00 - 22:00   Schedule
Stora Torget
Badminton
Event Heat Time
Men's Singles Semi-Finals 15:00 - 15:40
Women's Singles Semi-Finals 15:40 - 16:20
Men's Doubles Semi-Finals 16:20 - 17:00
Women's Doubles Semi-Finals 17:00 - 17:40
Mixed Doubles Semi-Finals 17:40 - 18:30
Basketball
Event Heat Time VenueComment
Women's Basketball Semifinals 09:00 ICA Maxi Arena Semifinal - Gotland vs Guernsey
Women's Basketball Semifinals 11:15 ICA Maxi Arena Semifinal - Menorca vs Cayman Islands
Men's Basketball Semifinals 13:30 ICA Maxi Arena Semifinal - Saaremaa vs Cayman Islands
Men's Basketball Semifinals 15:45 ICA Maxi Arena Semifinal - Guernsey vs Gibraltar
Men's Basketball Place 9-11 16:30 A7, Visby Isle of Man vs Gotland
Men's Basketball Placing 5-8 18:00 ICA Maxi Arena Isle of Wight vs Jersey
Women's Basketball Placing 5/6/7 19:30 A7, Visby Gibraltar vs Isle of Man
Women's Basketball Placing 5/6/7 19:30 A7, Visby 3rd Group A-3rd Group B
Men's Basketball Placing 5-8 20:15 ICA Maxi Arena Froya vs Menorca
Beach Volleyball
Event Heat Time VenueComment
Men's Beach Volley Semifinals 10:00 Visborg beach arena, CC1 Semi Final (A1-B2) - Brinkborg H - Jonsson V vs Bobus B - Vieira R
Men's Beach Volley Placings 9/10/11 10:00 Visborg beach arena, CC2 Bucci I - Orlowski K vs Hooper C - Smith D
Men's Beach Volley Semifinals 11:00 Visborg beach arena, CC1 Semi Final (B1-A2) - Jalg H - Põlluäär S vs Bagur Catalá F - De Olivar Romeo J
Women's Beach Volley Semifinals 12:00 Visborg beach arena, CC1 Semifinals - Kralikova M - Ruiz Bravo V vs Gandolfi S - Thompson H
Women's Beach Volley Semifinals 13:00 Visborg beach arena, CC1 Semifinals - Gull G - Nelis L vs Wahlén S - Uddin S
Men's Beach Volley Placings 9/10/11 14:00 Visborg beach arena, CC2 Travers J - Travers M vs Bucci I - Orlowski K
Men's Beach Volley Bronze medal match 15:30 Visborg beach arena, CC1 Bronze Medal Match - Bagur Catalá F - De Olivar Romeo J vs Bobus B - Vieira R
Women's Beach Volley Bronze medal match 16:30 Visborg beach arena, CC1 Bronze medal match - Wahlén S - Uddin S vs Gandolfi S - Thompson H
Men's Beach Volley Gold medal match 17:30 Visborg beach arena, CC1 Gold medal match - Brinkborg H - Jonsson V vs Jalg H - Põlluäär S
Women's Beach Volley Gold medal match 18:30 Visborg beach arena, CC1 Golde medal match - Kralikova M - Ruiz Bravo V vs Gull G - Nelis L
Cycling
Event Heat Time Comment
Women's Individual Mountain Bike Criterium Final 15:00 - 16:00 North Moat
Women's Team Mountain Bike Criterium Final 15:00 - 16:00 East Moat
Men's Individual Mountain Bike Criterium Final 17:00 - 18:00 North Moat
Men's Team Mountain Bike Criterium Final 17:00 - 18:00 East Moat
Football
Event Heat Time VenueComment
Men's Football Semi Finals 13:00 Väskinde Winner Group B – Winner Group A - Greenland vs Menorca
Men's Football Semi Finals 13:00 Fardhem Winner Group C – Winner Group D - Guernsey vs Isle of Man
Women's Football Semi Finals 13:00 Visborgsvallen Winner Group A – Best runner-up - Gotland vs Jersey
Women's Football Semi Finals 13:00 Stenkyrka Winner Group B – Winner Group C - Isle of Man vs Isle of Wight
Women's Football Placings 13:00 Hemse 7th/8th Placing Match - Western Isles vs Greenland
Men's Football Placings 17:00 Fårösund 7th/8th Placing Match - Ynys Môn vs Åland
Men's Football Placings 17:00 Stenkyrka 11th/12th Placing Match - Hitra vs Western Isles
Men's Football Placings 17:00 Fardhem 13th/14th Placing Match - Saaremaa vs Froya
Men's Football Placings 17:00 Säve, Visby 15th/16th Placing Match - Falkland Islands vs Alderney
Men's Football Placings 17:00 Dalhem 9th/10th Placing Match - Orkney vs Shetland Islands
Women's Football Placings 17:00 Väskinde 9th/10th Placing Match - Gibraltar vs Hitra
Women's Football Placings 17:00 Visborgsvallen 5th/6th Placing Match - Åland vs Menorca
Men's Football Placings 20:45 Gutavallen 5th/6th Placing Match - Jersey vs Gotland
Golf
Event Heat Time Comment
Men’s Individual Final 07:30 Round 3
Ladies Individual Final 07:30 Round 3
Men's Team Event Final 07:30 Round 3
Ladies' Team Event Final 07:30 Round 3
Slite GK
Table Tennis
Event Heat Time Comment
Men's Doubles Round of 16 09:00 Round of 16
Men's Doubles Round of 16 09:00 Round of 16 - Bergbo J - Pettersson J vs Burns D - Proffitt S
Men's Doubles Round of 16 09:00 Round of 16 - Stacey L - Foss B vs Miller L - Morshead C
Women's Doubles Quarter-Finals 09:00 Quarter-Finals - Carlsson E - Schwartz E vs Morgan D - Kershaw S
Women's Doubles Quarter-Finals 09:00 Quarter-Finals - Larsen M - Petersen R vs Nielsen H - Jensen D
Women's Doubles Quarter-Finals 09:00 Quarter-Finals - Olofsson L - Ahlgren A vs Adamson K - Smith J
Women's Doubles Quarter-Finals 09:00 Quarter-Finals - Casey C - Kershaw D vs Vinas K - Baker K
Women's Doubles Quarter-Finals 09:00 Quarter-Finals
Men's Doubles Quarter-Finals 09:40 Quarter-Finals
Men's Doubles Quarter-Finals 09:40 Quarter-finals - Axelsson B - Lundberg N vs Nielsen I - Nielsen A
Men's Doubles Quarter-Finals 09:40 Quarter-finals - Bergbo J - Pettersson J vs Band J - Wykes J
Men's Doubles Quarter-Finals 09:40 Quarter-finals - Ahlgren N - Hedbom M vs Miller L - Morshead C
Men's Doubles Quarter-Finals 09:40 Quarter-finals - Hobbs D - Stanifort O vs Dodd G - Stacey J
Mixed Doubles Round of 16 10:20 Round of 16 - Nielsen A - Lundblad K vs Foss B - Kershaw D
Mixed Doubles Round of 16 10:20 Round of 16 - Hobbs D - Hobbs T vs Ahlgren N - Ahlgren A
Mixed Doubles Round of 16 10:20 Round of 16 - Le Maistre K - Wykes J vs Stacey L - Casey C
Mixed Doubles Round of 16 10:20 Round of 16 - Hedbom M - Olofsson L vs Nielsen I - Larsen M
Mixed Doubles Round of 16 10:20 Round of 16 - Axelsson B - Carlsson E vs McDonnell R - Vinas K
Mixed Doubles Round of 16 10:20 Round of 16 - Stacey J - Kershaw S vs Petersen P - Petersen R
Mixed Doubles Round of 16 10:20
Mixed Doubles Quarter-Finals 11:00 Quarter-Finals
Mixed Doubles Quarter-Finals 11:00 Quarter-finals - Donner M - Pettersson J vs Ahlgren N - Ahlgren A
Mixed Doubles Quarter-Finals 11:00 Quarter-finals - Le Maistre K - Wykes J vs Hedbom M - Olofsson L
Mixed Doubles Quarter-Finals 11:00 Quarter-finals - Axelsson B - Carlsson E vs Petersen P - Petersen R
Mixed Doubles Quarter-Finals 11:00 Quarter-finals - Nielsen A - Lundblad K vs Dodd G - Morgan D
Mixed Doubles Semi-Finals 11:40 Semi-Finals - Donner M - Pettersson J vs Le Maistre K - Wykes J
Mixed Doubles Semi-Finals 11:40 Semi-Finals - Axelsson B - Carlsson E vs Dodd G - Morgan D
Mixed Doubles Semi-Finals 11:40 Semi-Finals
Mixed Doubles Final 12:30 Final
Mixed Doubles Final 12:30 Final - Donner M - Pettersson J vs Axelsson B - Carlsson E
Men's Singles Round of 32 15:00 Round of 32
Men's Singles Round of 32 15:00 Round of 32 - Simon Proffitt vs Malcolm Cummings
Men's Singles Round of 32 15:00 Round of 32 - Max Hedbom vs Lawrence Stacey
Men's Singles Round of 32 15:00 Round of 32 - Joshua Band vs Aqqalu Nielsen
Men's Singles Round of 32 15:00 Round of 32 - Jim Bergbo vs Ronan McDonnell
Men's Singles Round of 32 15:00 Round of 32 - Dawid Niesciur vs Eyðun Friðursson Ellendersen
Men's Singles Round of 32 15:00 Round of 32 - Sveinur Mortensen Nolsøe vs Luc Miller
Women's Singles Round of 16 15:30 Round of 16 - Marina Donner vs Karlinannguaq Lundblad
Women's Singles Round of 16 15:30 Round of 16 - Daisy Kershaw vs Katherine Vinas
Women's Singles Round of 16 15:30 Round of 16 - Elin Schwartz vs Melissa Larsen
Women's Singles Round of 16 15:30 Round of 16 - Rosa-Marie Petersen vs Dawn Morgan
Women's Singles Round of 16 15:30 Round of 16 - Henrietta Nielsen vs Lina Olofsson
Women's Singles Round of 16 15:30 Round of 16 - Kerenza Baker vs Charlotte Casey
Women's Singles Round of 16 15:30 Round of 16 - Kelsey Le Maistre vs Annika Ahlgren
Women's Singles Round of 16 15:30 Round of 16 - Samantha Kershaw vs Evelina Carlsson
Women's Singles Round of 16 15:30 Round of 16
Men's Singles Round of 16 16:00 Round of 16
Men's Singles Round of 16 16:00 Round of 16 - Björn Axelsson vs Poul-Jørgen Petersen
Men's Singles Round of 16 16:00 Round of 16 - Simon Proffitt vs Christopher Morshead
Men's Singles Round of 16 16:00 Round of 16 - Johan Pettersson vs Max Hedbom
Men's Singles Round of 16 16:00 Round of 16 - Joshua Band vs Garry Dodd
Men's Singles Round of 16 16:00 Round of 16 - Jordan Wykes vs Ronan McDonnell
Men's Singles Round of 16 16:00 Round of 16 - Eyðun Friðursson Ellendersen vs Nisse Lundberg
Men's Singles Round of 16 16:00 Round of 16 - Joshua Stacey vs Luc Miller
Men's Singles Round of 16 16:00 Round of 16 - Niklas Ahlgren vs Ivik Nielsen
Women's Singles Quarter-Finals 16:30 Quarter-finals - Marina Donner vs Katherine Vinas
Women's Singles Quarter-Finals 16:30 Quarter-finals - Elin Schwartz vs Dawn Morgan
Women's Singles Quarter-Finals 16:30 Quarter-finals - Henrietta Nielsen vs Charlotte Casey
Women's Singles Quarter-Finals 16:30 Quarter-finals - Kelsey Le Maistre vs Evelina Carlsson
Women's Singles Quarter-Finals 16:30 Quarter-Finals
Men's Singles Quarter-Finals 17:00 Quarter-Finals
Men's Singles Quarter-Finals 17:00 Quarter-finals - Björn Axelsson vs Christopher Morshead
Men's Singles Quarter-Finals 17:00 Quarter-finals - Johan Pettersson vs Garry Dodd
Men's Singles Quarter-Finals 17:00 Quarter-finals - Jordan Wykes vs Nisse Lundberg
Men's Singles Quarter-Finals 17:00 Quarter-finals - Luc Miller vs Ivik Nielsen
Tennis
Event Heat Time VenueComment
Men's Singles Senior Plate Semi-Finals 09:00 Slite Samuel Butler vs David Riera Pons
Men's Singles Senior Plate Semi-Finals 09:00 Slite Marc Chinn vs Otto Byman
Men's Singles Junior Plate Semi-Finals 09:00 Slite Johan Valverde vs Jovan Jordan-Whitter
Men's Singles Junior Plate Semi-Finals 09:00 Slite Daniel Reid vs Ryan Chinn
Men's Singles Semi-Finals 10:30 Slite Patrick Ogier vs Priit Suluste
Men's Singles Semi-Finals 10:30 Slite Miguel Alberti Fuster vs Stuart Parker
Women's Singles Plate Semi-Finals 10:30 Rackethallen, Visby Antonija Sokic vs Lauren Barker
Women's Singles Plate Semi-Finals 10:30 Rackethallen, Visby Pauline Nordlund vs Eva Hurst
Women's Singles Semi-Finals 12:00 Rackethallen, Visby Tsvetelina Havrén vs Gemma Negre-Sánchez
Women's Singles Semi-Finals 12:00 Rackethallen, Visby Laura Feely vs Joanna Dyer
Men's Doubles Plate Quarter-Finals 12:00 Slite Poggio J - Taylor J vs Myers S - Parry D
Men's Doubles Plate Quarter-Finals 12:00 Slite Fawcett K - Theaker C vs Matthews R - Wilmott-Stanton H
Men's Doubles Plate Quarter-Finals 12:00 Slite Petersson N - Simonsen M vs Bolin I - Forsström Z
Men's Doubles Plate Quarter-Finals 12:00 Slite Coll Llopis J - Riera Pons D vs Rayment-Gomez L - Rayment-Gomez S
Men's Doubles Quarter-Finals 13:30 Slite Manders G - Thomas D vs Brading B - Foulkes M
Men's Doubles Quarter-Finals 13:30 Slite Ogier P - Robinson N vs Cross J - Weaver S
Men's Doubles Quarter-Finals 13:30 Slite Byman O - Forsström P vs Parker S - Watkins M
Men's Doubles Quarter-Finals 13:30 Slite Kilumets K - Suluste P vs Butler S - Jordan-Whitter J
Women's Doubles Plate Semi-Finals 13:30 Rackethallen, Visby Nordlund C - Nordlund P vs Edwards R - Sokic A
Women's Doubles Plate Semi-Finals 13:30 Rackethallen, Visby Bonner-Morgan H - Le Cras N vs Harris K - Snidal E
Men's Doubles Plate Semi-Finals 15:00 Slite Myers S - Parry D vs Matthews R - Wilmott-Stanton H
Men's Doubles Plate Semi-Finals 15:00 Slite Petersson N - Simonsen M vs Coll Llopis J - Riera Pons D
Men's Singles Senior Plate Final 16:30 Slite Samuel Butler vs Otto Byman
Men's Singles Junior Plate Final 16:30 Slite Jovan Jordan-Whitter vs Daniel Reid
Men's Doubles Semi-Finals 16:30 Slite Manders G - Thomas D vs Ogier P - Robinson N
Men's Doubles Semi-Finals 16:30 Slite Parker S - Watkins M vs Kilumets K - Suluste P
Volleyball
Event Heat Time VenueComment
Men's Volleyball Places 7/8/9 09:00 Visby Ishall, court 2 Cayman Islands vs Bermuda
Women's Volleyball Place 9/10 09:00 Visby Ishall, court 1 9/10 - Gibraltar vs Guernsey
Men's Volleyball Place 5/6 11:00 Visby Ishall, court 2 5/6 - Greenland vs Jersey
Women's Volleyball Place 7/8 11:00 Visby Ishall, court 1 7/8 - Gotland vs Greenland
Women's Volleyball Place 5/6 13:00 Visby Ishall, court 1 5/6 - Jersey vs Bermuda
Men's Volleyball Places 7/8/9 14:00 Visby Ishall, court 2 Guernsey vs Bermuda
Women's Volleyball Semifinals 16:00 Visby Ishall, court 1 Semi final - Saaremaa vs Åland
Women's Volleyball Semifinals 16:00 Visby Ishall, court 2 Semi final - Menorca vs Hitra
Men's Volleyball Semifinals 18:30 Visby Ishall, court 1 Semi final - Åland vs Gotland
Men's Volleyball Semifinals 18:30 Visby Ishall, court 2 Semi final - Faroe Islands vs Saaremaa

Follow us:
Info Twitter Facebook
Site Provided By:
Exis Logo
Site Hosted By:
wi-manx logo