Games Logo NatWest Island Games - Gotland 2017

Menu

Schedule

Daily Schedules
Sport Schedules
Event Schedules
Venue Schedules
Other Information

Schedule For: Tennis

Sunday 25th June 2017
Event Heat Time Comment
Men's Team Event Round of 16 09:00 Saaremaa vs Gibraltar
Men's Team Event Round of 16 09:00 Åland vs Faroe Islands
Men's Team Event Round of 16 09:00 Gotland vs Ynys Môn
Men's Team Event Round of 16 09:00 Isle of Wight vs Isle of Man
Men's Team Event Round of 16 12:00 Cayman Islands vs Menorca
Women's Team Event Quarter-Finals 12:00 Menorca vs Åland
Men's Team Event Quarter-Finals 15:00 Guernsey vs Saaremaa
Men's Team Event Quarter-Finals 15:00 Åland vs Gotland
Men's Team Event Quarter-Finals 15:00 Isle of Man vs Bermuda
Men's Team Event Quarter-Finals 15:00 Menorca vs Jersey
Mixed Doubles Quarter-Finals 18:00 West R - Dyer J vs Alberti Fuster M - Sánchez Negre G
Mixed Doubles Quarter-Finals 18:00 Valverde J - Bengtsson Cerne I vs Drewry S - Faragher K
Mixed Doubles Quarter-Finals 18:00 Robinson P - Barker L vs Arho Avrén A - Havrén T
Slite
Monday 26th June 2017
Event Heat Time Comment
Mixed Doubles Plate Semi-Finals
Men's Team Event Semi-Finals 09:00 Guernsey vs Gotland
Men's Team Event Semi-Finals 09:00 Bermuda vs Jersey
Women's Team Event Semi-Finals 09:00 Jersey vs Menorca
Women's Team Event Semi-Finals 09:00 Guernsey vs Isle of Man
Men's Team Event Final 12:00 Final
Women's Team Event Final 12:00 Menorca vs Isle of Man
Men's Doubles Round of 32 13:30 Bolin I - Forsström Z vs Poggio J - Taylor J
Men's Doubles Round of 32 13:30 Engström F - Ulfvebrand J vs Fawcett K - Theaker C
Men's Doubles Round of 32 15:00 Arge V - Gull R vs Coll Llopis J - Riera Pons D
Men's Doubles Round of 32 15:00 Matthews R - Wilmott-Stanton H vs Petersson N - Simonsen M
Men's Doubles Round of 32 15:00 Butler S - Jordan-Whitter J vs Rayment-Gomez L - Rayment-Gomez S (on first available court)
Mixed Doubles Quarter-Finals 15:00 Forsström P - Jansson L vs Chinn R - Snidal H
Mixed Doubles Semi-Finals 16:30 Forsström P - Jansson L vs West R - Dyer J
Mixed Doubles Semi-Finals 16:30 Drewry S - Faragher K vs Arho-Havrén A - Havrén T
Slite
Tuesday 27th June 2017
Event Heat Time VenueComment
Men's Singles Round of 64 09:00 Slite Callum Theaker vs Santiago Rayment-Gomez
Men's Singles Round of 64 09:00 Slite Josep Coll Llopis vs Isak Bolin
Men's Singles Round of 64 09:00 Slite Regan Matthews vs Johan Valverde
Men's Singles Round of 64 09:00 Slite Karl Lindberg vs Marc Chinn
Women's Singles Round of 32 09:00 Rackethallen, Visby Elena Snidal vs Natalie Le Cras
Women's Singles Round of 32 09:00 Rackethallen, Visby Lauren Barker vs Catherine Nordlund
Men's Singles Round of 64 10:15 Slite Zacharias Forsström vs Nico Robinson
Men's Singles Round of 64 10:15 Slite David Riera Pons vs Jovan Jordan-Whitter
Men's Singles Round of 64 10:15 Slite James Taylor vs Daniel Reid
Men's Singles Round of 64 10:15 Slite Priit Suluste vs Michael Foulkes
Women's Singles Round of 32 10:15 Rackethallen, Visby Malin Ringbom vs Helen Bonner-Morgan
Women's Singles Round of 32 10:15 Rackethallen, Visby Hannah Snidal vs Sofia Bengtsson Cerne
Men's Singles Round of 64 11:30 Slite Martin Simonsen vs Kevin Fawcett
Men's Singles Round of 64 11:30 Slite Björn Carlnäs vs Nicolas Diable
Men's Singles Round of 64 11:30 Slite James Buxton vs Miguel Alberti Fuster
Men's Singles Round of 64 11:30 Slite Virgo Arge vs Sion Myers
Women's Singles Round of 16 11:30 Rackethallen, Visby Eva Hurst vs Tamara Cansado Pons
Women's Singles Round of 16 11:30 Rackethallen, Visby Antonija Sokic vs Katie Harris
Men's Singles Round of 64 12:45 Slite Pieter Robinson vs Philip Biskop
Men's Singles Round of 64 12:45 Slite Jeremy Poggio vs Harry Wilmott-Stanton
Men's Singles Round of 64 12:45 Slite Ryan Chinn vs Rauno Gull
Men's Singles Round of 64 12:45 Slite Michael Moralee vs Joakim Ulfvebrand
Women's Singles Round of 16 12:45 Rackethallen, Visby Sandra Moll Andreu vs Rebecca Edwards
Women's Singles Round of 16 12:45 Rackethallen, Visby Pauline Nordlund vs Joanna Dyer
Men's Singles Round of 32 14:00 Slite Ogier GSY v Theaker CAY
Men's Singles Round of 32 14:00 Slite Butler BER v Coll-Llopis MEN
Men's Singles Round of 32 14:00 Slite Watkins JSY v Matthews IOW
Men's Singles Round of 32 14:00 Slite Kilumets SAA v M.Chinn IOM
Women's Singles Round of 16 14:00 Rackethallen, Visby Havren GOT v E.Snidal IOM
Women's Singles Round of 16 14:00 Rackethallen, Visby Negre-Sanchez MEN v Barker GSY
Men's Singles Round of 32 15:15 Slite Parry YNY v N.Robinson GSY
Men's Singles Round of 32 15:15 Slite Engstrom GOT v Riera-Pons MEN
Men's Singles Round of 32 15:15 Slite Drewry IOM v Taylor GIB
Men's Singles Round of 32 15:15 Slite Cross JSY v Suluste SAA
Women's Singles Round of 16 15:15 Rackethallen, Visby Ringbom ALA v Feely IOM
Women's Singles Round of 16 15:15 Rackethallen, Visby Bengtsson-Cerne GIB v Forrest JSY
Men's Singles Round of 32 16:30 Slite Fawcett CAY v Brading IOW
Men's Singles Round of 32 16:30 Slite Diable GIB v West GSY
Men's Singles Round of 32 16:30 Slite Alberti-Fuster MEN v Byman ALA
Men's Singles Round of 32 16:30 Slite Myers YNY v Manders BER
Women's Doubles Quarter-Finals 16:30 Rackethallen, Visby Faragher K - Feely L vs Nordlund C - Nordlund P
Women's Doubles Quarter-Finals 16:30 Rackethallen, Visby Edwards R - Sokic A vs Cansado Pons T - Moll Andreu S
Men's Singles Round of 32 17:45 Slite P.Robinson GSY v Petersson FAR
Men's Singles Round of 32 17:45 Slite Wilmott-Stanton IOW v Weaver JSY
Men's Singles Round of 32 17:45 Slite Gull SAA v Thomas BER
Men's Singles Round of 32 17:45 Slite Ulfvebrand GOT v Parker JSY
Women's Doubles Quarter-Finals 17:45 Rackethallen, Visby Bonner-Morgan H - Le Cras N vs Jansson L - Ringbom M
Women's Doubles Quarter-Finals 17:45 Rackethallen, Visby Harris K - Snidal E vs Forrest N - Hurst E
Wednesday 28th June 2017
Event Heat Time VenueComment
Men's Singles Round of 16 09:00 Slite Patrick Ogier vs Josep Coll Llopis
Men's Singles Round of 16 09:00 Slite Michael Watkins vs Kert Kilumets
Men's Singles Round of 16 09:00 Slite Nico Robinson vs Filip Engström
Men's Singles Round of 16 09:00 Slite James Taylor vs Priit Suluste
Women's Singles Quarter-Finals 09:00 Rackethallen, Visby (top half)
Men's Singles Round of 16 10:15 Slite Kevin Fawcett vs Rob West
Men's Singles Round of 16 10:15 Slite Miguel Alberti Fuster vs Gavin Manders
Men's Singles Round of 16 10:15 Slite Nicholas Petersson vs Scott Weaver
Men's Singles Round of 16 10:15 Slite David Thomas vs Stuart Parker
Women's Singles Quarter-Finals 10:15 Rackethallen, Visby (bottom half)
Men's Singles Junior Plate Round of 16 11:30 Slite Santiago Rayment-Gomez vs Isak Bolin
Men's Singles Junior Plate Round of 16 11:30 Slite Zacharias Forsström vs Michael Foulkes
Men's Singles Junior Plate Round of 16 11:30 Slite Philip Biskop vs Michael Moralee
Men's Singles Junior Plate Round of 16 11:30 Slite Luca Rayment-Gomez vs Ryan Chinn
Men's Singles 11:30 Slite Plate Round of 32 (first quarter)
Women's Singles Plate Round of 16 11:30 Rackethallen, Visby (top half)
Men's Singles 12:15 Slite Plate Round of 32 (second quarter)
Men's Singles Senior Plate Round of 16 12:45 Slite Callum Theaker vs Regan Matthews
Men's Singles Senior Plate Round of 16 12:45 Slite David Riera Pons vs Nicolas Diable
Men's Singles Senior Plate Round of 16 12:45 Slite Sion Myers vs Marc Chinn
Men's Singles Senior Plate Round of 16 12:45 Slite Pieter Robinson vs Harry Wilmott-Stanton
Women's Singles Plate Round of 16 12:45 Rackethallen, Visby (bottom half)
Men's Singles 13:00 Slite Plate Round of 32 (third quarter)
Men's Singles 13:45 Slite Plate Round of 32 (fourth quarter)
Women's Singles Plate Quarter-Finals 14:00 Rackethallen, Visby (top half)
Men's Singles Quarter-Finals 14:30 Slite
Women's Singles Plate Quarter-Finals 15:15 Rackethallen, Visby (bottom half)
Men's Doubles Round of 16 15:45 Slite (top half)
Men's Singles Senior Plate Quarter-Finals 16:30 Slite S.Butler v C.Theaker CAY or R.Matthews IOW
Men's Singles Senior Plate Quarter-Finals 16:30 Slite S.Drewry IOM v D.Riera-Pons MEN or N.Diable GIB
Men's Singles Senior Plate Quarter-Finals 16:30 Slite S.Myers YNY or M.Chinn IOM v J.Cross JSY
Men's Singles Senior Plate Quarter-Finals 16:30 Slite P.Robinson GSY or H.Wilmott-Stanton IOW v O.Byman ALA
Women's Doubles Semi-Finals 16:30 Rackethallen, Visby
Men's Doubles Round of 16 17:00 Slite (bottom half)
Men's Singles 18:15 Slite Plate Round of 16 (top half)
Men's Singles 19:00 Slite Plate Round of 16 (bottom half)
Thursday 29th June 2017
Event Heat Time VenueComment
Men's Singles Senior Plate Semi-Finals 09:00 Slite Samuel Butler vs David Riera Pons
Men's Singles Senior Plate Semi-Finals 09:00 Slite Marc Chinn vs Otto Byman
Men's Singles Junior Plate Semi-Finals 09:00 Slite Johan Valverde vs Jovan Jordan-Whitter
Men's Singles Junior Plate Semi-Finals 09:00 Slite Daniel Reid vs Ryan Chinn
Men's Singles Semi-Finals 10:30 Slite Patrick Ogier vs Priit Suluste
Men's Singles Semi-Finals 10:30 Slite Miguel Alberti Fuster vs Stuart Parker
Women's Singles Plate Semi-Finals 10:30 Rackethallen, Visby Antonija Sokic vs Lauren Barker
Women's Singles Plate Semi-Finals 10:30 Rackethallen, Visby Pauline Nordlund vs Eva Hurst
Women's Singles Semi-Finals 12:00 Rackethallen, Visby Tsvetelina Havrén vs Gemma Negre-Sánchez
Women's Singles Semi-Finals 12:00 Rackethallen, Visby Laura Feely vs Joanna Dyer
Men's Doubles Plate Quarter-Finals 12:00 Slite Poggio J - Taylor J vs Myers S - Parry D
Men's Doubles Plate Quarter-Finals 12:00 Slite Fawcett K - Theaker C vs Matthews R - Wilmott-Stanton H
Men's Doubles Plate Quarter-Finals 12:00 Slite Petersson N - Simonsen M vs Bolin I - Forsström Z
Men's Doubles Plate Quarter-Finals 12:00 Slite Coll Llopis J - Riera Pons D vs Rayment-Gomez L - Rayment-Gomez S
Men's Doubles Quarter-Finals 13:30 Slite Manders G - Thomas D vs Brading B - Foulkes M
Men's Doubles Quarter-Finals 13:30 Slite Ogier P - Robinson N vs Cross J - Weaver S
Men's Doubles Quarter-Finals 13:30 Slite Byman O - Forsström P vs Parker S - Watkins M
Men's Doubles Quarter-Finals 13:30 Slite Kilumets K - Suluste P vs Butler S - Jordan-Whitter J
Women's Doubles Plate Semi-Finals 13:30 Rackethallen, Visby Nordlund C - Nordlund P vs Edwards R - Sokic A
Women's Doubles Plate Semi-Finals 13:30 Rackethallen, Visby Bonner-Morgan H - Le Cras N vs Harris K - Snidal E
Men's Doubles Plate Semi-Finals 15:00 Slite Myers S - Parry D vs Matthews R - Wilmott-Stanton H
Men's Doubles Plate Semi-Finals 15:00 Slite Petersson N - Simonsen M vs Coll Llopis J - Riera Pons D
Men's Singles Senior Plate Final 16:30 Slite Samuel Butler vs Otto Byman
Men's Singles Junior Plate Final 16:30 Slite Jovan Jordan-Whitter vs Daniel Reid
Men's Doubles Semi-Finals 16:30 Slite Manders G - Thomas D vs Ogier P - Robinson N
Men's Doubles Semi-Finals 16:30 Slite Parker S - Watkins M vs Kilumets K - Suluste P
Friday 30th June 2017
Event Heat Time Comment
Women's Singles Final 09:00 Gemma Negre-Sánchez vs Laura Feely
Women's Singles Plate Final 09:00 Antonija Sokic vs Pauline Nordlund
Men's Singles Final 10:30 Patrick Ogier vs Stuart Parker
Women's Doubles Final 12:00 Faragher K - Feely L vs Forrest N - Hurst E
Women's Doubles Plate Final 12:00 Edwards R - Sokic A vs Harris K - Snidal E
Men's Doubles Final 13:30 Manders G - Thomas D vs Parker S - Watkins M
Mixed Doubles Plate Final 13:30 Alberti Fuster M - Negre-Sánchez G vs Valverde J - Bengtsson Cerne S
Men's Doubles Plate Final 15:00 Matthews R - Wilmott-Stanton H vs Coll Llopis J - Riera Pons D
Mixed Doubles Final 15:00 West R - Dyer J vs Arho-Havrén A - Havrén T

Follow us:
Info Twitter Facebook
Site Provided By:
Exis Logo
Site Hosted By:
wi-manx logo